انواع تبلیغ در شبکه های اجتماعی

تبلیغ در شبکه های اجتماعی به چه صورتی انجام میگیرد؟ اصلاً تبلیغ در شبکه های اجتماعی به چه معناست؟ و چرا در شبکه های اجتماعی باید تبلیغ کرد؟ و چگونه!؟

در این مطلب می خواهیم به بررسی و توضیح نحوه انجام تبلیغات در انواع شبکه های اجتماعی صحبت کنیم.

همانطور که میدانید، شبکه های اجتماعی همان social media ها هستند که در زندگی امروزه مردم سرتاسر دنیا به شدت نفوذ کرده اند، مخصوصاً از طریق اپلیکیشن های موبایلی که در اختیار همگان قرار دارند.

در ابتدا باید بگوئیم که رفتارها و عادت‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی بر اساس فعالیت‌های آنها کاملا قابل تشخیص است.

برای مثال، زمانی که شما می‌خواهید تبلیغ فروش اتومبیل را نمایش دهید، بر اساس نوع خریدها و رفتارها و همچنین شغل‌هایی که افراد دارند، سیستم‌های هوشمند شبکه‌های اجتماعی تشخیص می‌دهند که کدام یک از این افراد قادر هستند مبلغ قسط ماهیانه را به راحتی پرداخت کنند، یا کدام افراد گزینه مناسبی برای نمایش داده تبلیغات مربوط به آژانس‌های مسافرتی هستند؛ چرا که افراد به راحتی عکس‌های تعطیلات خود در سفر را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

تبلیغ در فیس‌بوک

مهم‌ترین شبکه‌ اجتماعی موجود در فضای وب، فیس‌بوک است.

با توجه به تعداد کاربران فعال فیس‌بوک و با توجه به حجم انبوهی از اطلاعات که در این شبکه اجتماعی به صورت روزانه وارد می‌شود، فیس‌بوک بستر مناسبی برای تبلیغات آنلاین است.

از آن‌جایی‌ که تمامی کاربران در فیس‌بوک حتماً باید برای استفاده از این شبکه، ثبت‌نام کنند و اطلاعات شخصی خود را وارد نمایند، فیس‌بوک بانک اطلاعاتی عظیمی از اطلاعات شخصی افراد در اختیار دارد که به راحتی می‌توان از این بانک اطلاعاتی برای انتخاب مخاطب هدف استفاده کرد.

نحوه انجام تبلیغ در فیس‌بوک به این شکل است که شما با تعریف یک کمپین تبلیغاتی، به تعداد موردنیاز خود واحدهای تبلیغی مختلف درخواست می‌کنید.

مثلاً اگر یک تولیدکننده لوازم نوزاد باشید، شما برای معرفی یک پوشک جدید، کمپینی را تعریف می‌کنید و در هر بخش از تبلیغات این کمپین، یکی از مشخصه‌های این تولید را مورد توجه قرار می‌دهید. در یک بخش بر روی نرم بودن این پوشک، در یکی دیگر بر روی ضد نفوذ بودن و در دیگر بخش بر روی قیمت مناسب آن تکیه می‌کنید. با اجرای این کمپین و بازخوردهایی که از آن خواهید داشت،  متوجه می‌شوید که کدام ‌یک از این پارامترها بیشتر مورد توجه مخاطبان هدف شما قرار گرفته است. همچنین شما می‌توانید تبلیغاتی را در این کمپین تعریف کنید که فقط مادرانی را در یک محدوده سنی خاص هدف قرار دهد و سپس مجدداً بر اساس بازخوردهایی که دریافت می‌کنید، می‌توانید تشخیص دهید این محصول خاص با کدام یک از مخاطبان هدف، تعامل بهتری برقرار کرده است.

خوب است در همین‌جا به این موضوع اشاره شود که تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و اصولاً تبلیغ در فضای آنلاین همیشه بر اساس آزمون و خطا است و نمی‌توان فرمول مشخص و دقیقی برای همه انواع تبلیغات آنلاین تعریف کرد. ممکن است یک محصول برای مخاطبان هدف متفاوت، نتایج مختلفی داشته باشد. شما می‌بایست بر اساس نتایج، بهترین حالت را پیدا کرده و بر همان اساس، تبلیغات و کمپین خود را تنظیم کنید و پیش ببرید.

فیسبوک از طریق آدرس facebook.com قابل دسترسی است.

تبلیغ در اینستاگرام

با توجه به این‌که اینستاگرام متعلق به فیس‌بوک است، زمانی که در فیس‌بوک تبلیغ می‌کنید همان‌جا می‌توانید مشخص کنید که آیا تمایل دارید این تبلیغ در اینستاگرام هم نمایش داده شود یا نه. به این ترتیب اگر کمپین تبلیغاتی شما از نظر ابعاد و از نظر محتوا مناسب برای اینستاگرام باشد (فیس‌بوک خودش این موضوع را تشخیص می‌دهد)، به طور خودکار در اینستاگرام هم نمایش داده خواهد شد و گروهی از مخاطبان شما که ممکن است در اینستاگرام فعال‌تر باشند تبلیغات شما را خواهند دید.

تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی به صورت پرداخت بابت کلیک است و تا کلیکی بر روی تبلیغ شما انجام نگیرد لازم نیست هزینه‌ای پرداخت ‌کنید. بنابراین باید این نکته را در نظر داشته باشید که شما می‌توانید از اعداد بسیار کم مثلاً از روزی ۱۰ دلار تبلیغ در فیس‌بوک را شروع کنید. بسته‌های تبلیغاتی باقیمت‌های ثابت و از قبل تعریف شده برای تبلیغ در فیس‌بوک معنی ندارد، چیزی که امروزه متأسفانه به شکلی اشتباه در بازار تبلیغ در ایران رایج شده است.

اینستاگرام از طریق آدرس instagram.com قابل دسترسی است.

تبلیغ در توییتر

تبلیغ در توییتر هم بسیار شبیه به تبلیغ در فیس‌بوک است.

البته توییتر برای انتخاب مخاطب هدف روش‌های متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل مخاطب هدف کمپین تبلیغاتی خود را انتخاب کنید.

در توییتر هم مانند فیس‌بوک، شما می‌توانید مخاطب هدف را بر اساس جنسیت، سن، زبانی که صحبت می‌کند و علائق و رفتارهای او مورد هدف قرار دهید.

یک از ویژگی‌های جالب توییتر این است که می‌توانید مشخص کنید کمپین تبلیغاتی شما فقط برای کاربرانی نمایش داده شود که مثلاً از دستگاه‌های موبایل آیفون مدل ۷ استفاده می‌کنند. به این ترتیب شما قادر به انتخاب دقیق مخاطب هدف خود هستید. اگر شما نماینده شرکتی هستید که اپلیکیشن‌های موبایل مخصوص سیستم آیفون تولید می‌کند، به راحتی می‌توانید مشخص کنید که این تبلیغ فقط به کسانی نمایش داده شود که از دستگاه‌های آیفون استفاده می‌کنند.

با توجه به این‌که تبلیغ در این شبکه‌ها بر اساس کلیک است، شما کلیک‌های بسیار با ارزشی بر روی تبلیغات خود دریافت خواهید کرد و مخاطبینی که مشتری بالقوه خدمات و محصولات شما نیستند، تبلیغات شما را نمی‌بینند. بنابراین کلیک‌های بی‌ارزش بر روی تبلیغات شما انجام نمی‌شود و بودجه تبلیغاتی شما با هدف و با هوشمندی بسیار بالایی قابل تنظیم خواهد بود. در زمان اجرای تبلیغات و پس از اتمام آن، با دریافت آمار و ارقام بسیار دقیقی که دریافت می‌کنید متوجه خواهید شد که تا چه حد تبلیغات شما هدفمند بوده و احیاناً چه بخش‌هایی از تبلیغات شما نیاز به بازنگری و اصلاح دارد و پس از چند بار سعی و خطا می‌توانید بهترین حالت را انتخاب کرده و سرمایه‌گذاری تبلیغاتی خود را با هوشمندی بسیار بالایی مدیریت کنید.

توئیتر از طریق آدرس twitter.com قابل دسترسی است.

تبلیغ در لینکدین

با توجه به این‌که لینکدین یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای است و اطلاعاتی که در آن ذخیره می‌شود بسیار مرتبط با اطلاعات شغلی و حرفه‌ای افراد و شرکت‌ها است، فرصت‌های منحصر به فردی را برای تبلیغ فراهم می‌آورد. به عنوان مثال اگر شما تولیدکننده نرم‌افزارهای مالی و اداری مثلاً نرم‌افزار حسابداری هستید، بهتر است تبلیغ شما به کسانی نمایش داده شود که سمت شغلی آن‌ها در شرکتشان، مدیر مالی تعریف شده است، احتمالاً آن‌ها بهترین مخاطب هدف شما خواهند بود.

همچنین شبکه اجتماعی لینکدین امروزه به عنوان یک ابزار قوی برای انتخاب و استخدام نیروی کاری است و کم‌کم سایت‌های شغل‌یابی جای خود را به لینکدین داده‌اند. شما به راحتی می‌توانید برای تعریف یک شغل جدید و استخدام نیرو از تبلیغ در لینکدین استفاده کنید.

افراد معمولاً پروفایل خود را در لینکدین که شامل مشخصات حرفه‌ای و شغلی آن‌ها است، به‌روزرسانی می‌کنند.

در حالی که ممکن است همه آن‌ها در سایر وب‌سایت‌های کاریابی اطلاعاتشان را دائماً به روز نکنند؛

بنابراین تبلیغ در لینکدین برای جذب نیروی متخصص می‌تواند بسیار مؤثر و کارا باشد. یکی دیگر از امکانات تبلیغاتی لینکدین که این شبکه را کاملاً متمایز ساخته، این است که شما به جای نمایش تبلیغ خود در بستر وب‌سایت لینکدین، می‌توانید تبلیغ را به صورت پیام‌های داخلی لینکدین به مخاطبان هدف خود ارسال کنید و آن‌ها در زمانی که در شبکه لینکدین هستند، می‌توانند پیام شما را ببینند.

ترکیب این امکان با ایده انتخاب و استخدام نیرو در لینکدین می‌تواند نتایج بسیار جالبی به بار آورد.

لینکداین از طریق آدرس linkedin.com قابل دسترسی است.

نحوه نمایش تبلیغ در شبکه های اجتماعی

ممکن است این پرسش پیش بیاید که تبلیغ در شبکه‌ های اجتماعی به چه شکل ظاهر شده و دیده می شود.

در این مورد نیاز به توضیحات بسیار مفصلی است چون هر شبکه اجتماعی ساختارهای نمایشی خاص خود را دارد ولی می‌توان با چند مثال این موضوع را بررسی کرد.

تقریباً می‌توان گفت بیشترین و متنوع‌ترین روش‌های نمایش تبلیغ در فیس‌بوک طراحی شده است.

معمول‌ترین آن‌ها شامل یک پست فیس‌بوک است که دارای متن و تصویر بوده و با کلیک بر روی آن، مخاطب به یک وب‌سایت، به یک صفحه دیگر فیس‌بوک و یا به همان پست که تبلیغ شده منتقل می‌شود.

روش دیگر به این شکل است که مخاطب با کلیک بر روی یک تبلیغ، به یک فرم کوچک منتقل می‌شود که از کاربر اطلاعات پست الکترونیک و نام و شماره موبایل او را می‌خواهد.

اطلاعات این فرم در اختیار تبلیغ دهنده قرار خواهد گرفت تا با مخاطبان خود تماس برقرار کند. شما می‌توانید از این روش برای ساخت و تکمیل بانک اطلاعاتی ایمیل مخاطبان بهره ببرید.

در اینستاگرام نحوه نمایش تبلیغات بسیار شبیه همان تصاویری است که در پست‌های معمولی دیده می‌شوند.

چه تبلیغ تصویری و چه تبلیغ ویدیویی، در همان اندازه استاندارد اینستاگرام نمایش داده خواهد شد و با کلیک بر روی آن، اتفاق‌های مختلفی روی خواهد داد مثلاً ورود به یک وب‌سایت، شروع نصب یک اپلیکیشن و موارد دیگر.

تبلیغ در لینکدین و توییتر به صورت تصویر و آمیخته با متن است و مانند فیس‌بوک با کلیک بر روی هر تبلیغ فرایندهای مختلفی روی می‌دهد.

در بیشتر شبکه‌های اجتماعی تبلیغات در دو محدوده مختلف نمایش داده می‌شوند. مثلاً در فیس‌بوک، برخی تبلیغات در حاشیه سمت راست صفحه در اندازه کوچک نمایش داده می‌شود و برخی تبلیغات در فضای اصلی پست‌ها و مطالب جاری فیس‌بوک ظاهر می‌گردد و معمولاً تبلیغ‌دهندگان در این مورد حق انتخاب دارند.

معمولاً تبلیغاتی که در حاشیه شبکه‌های اجتماعی نمایش داده می‌شوند، نسبت به تبلیغاتی که در درون فضای پست‌ها ظاهر خواهند شد، دارای بازخورد کمتری هستند چون ظاهر آن‌ها بیشتر شبیه یک تبلیغ است و معمولاً مخاطبان تمایل کمتری برای کلیک بر روی آن‌ها دارند.

سخن آخر

همانطور که احتمالاً متوجه شده باشید، تبلیغ در شبکه های اجتماعی امری است بسیار مناسب برای انواع مختلف بیزینس های مدرن و آنلاین امروزه. میخواهد فروشگاه اینترنتی باشد یا یک سایت معمولی. اما در این راه برخی نکات هستند که محدودیت هایی در زمینه social media و استفاده از آن در کشورمان بوجود آورده اند.

شبکه‌های اجتماعی مطرح شده در این مقاله امکانات بسیار گسترده‌تری از مواردی که ذکر شد را در اختیار تبلیغ‌دهندگان قرار می‌دهند که گزارش‌های بسیار دقیق از نحوه اجرای کمپین تبلیغاتی از آن جمله است. این امکانات تبلیغ‌دهندگان را تشویق می‌کند تا در این شبکه‌ها فعالیت بیشتری کنند و بودجه‌های تبلیغاتی خود را به سمت این شبکه‌ها سوق دهند.

از سوی دیگر مخاطبان هم به جای دریافت انبوهی از تبلیغات نامرتبط، معمولاً تبلیغاتی را مشاهده می‌کنند که گاهی به شکلی باورنکردنی منطبق با نیازهایشان است. به این ترتیب همیشه یک بازی برنده-برنده-برنده در جریان خواهد بود.

و اما برای پرداخت هزینه تبلیغات به شبکه‌های اجتماعی لازم است تا شما ابزارهای پرداخت بین‌المللی مثل کارت‌های اعتباری و یا حساب پی‌پال داشته باشید.

همچنین به دلیل محدودیت‌هایی که در کشور ما برای دسترسی به این شبکه‌ها و رسانه ها به وجود آمده است و به دلیل این‌که این شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند در ایران شعبه و نمایندگی رسمی داشته باشند، در هیچکدام از این شبکه‌ها نمی‌توانیم مخاطبینی که در کشور ایران زندگی می‌کنند را هدف قرار دهیم؛ بنابراین با توجه به محدودیت تبادل مالی و ارتباط رسمی با این شبکه‌های اجتماعی  به نظر می‌رسد تبلیغ در این شبکه‌ها فعلاً می‌تواند برای شرکت‌های صادرکننده کالا و خدمات به خارج از ایران مفید و ثمربخش باشد.

تلگرام کجای این بازی است؟

احتمالاً بسیاری از خوانندگان انتظار داشتند تا به موضوع تبلیغ در تلگرام هم بپردازیم.

لازم به توضیح است که تلگرام ذاتاً یک سیستم پیام‌رسان است و نه یک شبکه اجتماعی. به این معنی که تلگرام برای گفتگو و برقراری ارتباط یک‌به‌یک و یا یک به چند بین افراد طراحی شده است.

از طرفی تلگرام بانک اطلاعاتی جزییات اعضای خود را ذخیره نمی‌کند و فقط با یک شماره موبایل می‌توان عضو تلگرام شد.

به همین‌  علت هیچ اطلاعات جمعیت‌شناختی دیگری از کاربران در تلگرام وجود ندارد و موضوع انتخاب مخاطب هدف در تلگرام امکان‌پذیر نیست.

هرچند امروزه موضوع تبلیغ در تلگرام در جامعه وب ایران بسیار داغ است ولی در واقع به دلیل این که امکانات مورد نیاز تبلیغ‌دهنده جهت شناسایی مخاطب هدف در تلگرام طراحی نشده است، تبلیغ در تلگرام محدود می‌شود به درج تصاویر، ویدیوها و مطالب تبلیغی در گروه‌ها و کانال‌های پربیننده.

به نظر نویسنده مقاله، در بهترین حالت، این نوع تبلیغ را می‌توان در رده همان تبلیغات نمایشی و بنری طبقه‌بندی کرد نه تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی.

 

در نهایت فراموش نکنید که شما بدون شک نیاز به استراتژی حضور در شبکه های اجتماعی دارید.

جهت تبلیغ در شبکه های اجتماعی و همچنین دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان دیجیتال مارکتینگ ما در آژانس تبلیغاتی نگاه شرقی سبز در تماس باشید.