پیامک‌های تبلیغاتی آزار‌دهنده

همه ما روزانه پیامک‌های تبلیغاتی را دریافت می‌کنیم که فارغ از ایجاد مزاحمت، گاهی دچار اشتباه جنسیتی نیزهستند! پیامک‌هایی مانند رفع مشکلات پوستی یا لیزر موهای زائد و غیره که در عمل هیچ‌گونه کاربردی ندارند. هر چند سال‌هاست که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کدهای دستوری را برای مسدود سازی معرفی نموده که می‌توان از شر این پیانک‌ها خلاص شد اما ظاهرا به تازگی دوباره این کدها مشکل‌گشا نبوده و همچنان همه ما هر روز سیلی از این پیامک‌های تبلیغاتی را دریافت می‌کنیم.

با روی کار آمدن پیام‌رسان‌های مبتنی بر وب مانند تلگرام، تعداد این پیامک‌های تبلیغاتی کمتر شد، و به جای آن هر روز در کانال‌های تبلیغاتی جدیدی عضو می‌شدیم که البته این نوع تبلیغات هم به مرور کم‌رنگ شد؛ اما با فیلترینگ تلگرام شاهد ارسال موج جدیدی از پیامک‌های تبلیغاتی هستیم به طوری که روزانه ده الی پانزده پیامک دریافت می‌کنیم.

وزیر ارتباطات در آبان ماه سال گذشته سامانه ۱۹۵ را برای رسیدگی به شکایات این پیامک‌های تبلیغاتی تعیین نمود که به گفته او از طریق تلفن ثابت، تلفن همراه و سرشماره‌های تبلیغاتی ارسال می‌شوند. کاربران می‌توانند با ارسال شماره‌ای که از آن تبلیغات را دریافت نموده‌اند به سامانه ۱۹۵ اعتراض خود را ثبت نمایند.

همچنین آقای آذری جهرمی به تازگی با تأکید بر اینکه شفاف‌سازی خدمات ارزش افزوده پیامکی، گامی مهم در جلوگیری از برخی سوءاستفاده‌ها شمرده می‌شود، اعلام کرد که در ماده ۲-۲ مصوبه ۲۷۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، این موضوع مد نظر قرار گرفته است و سامانه مورد نظر در حال پیاده‌سازی است.

با وجود تمام این رسیدگی‌ها و اعمال روش‌های بازدانده، باید عنوان کرد که افزایش آگاهی عمومی در مورد تبلیغات سنتی موثرترین روش ممکن برای حذف این‌گونه تبلیغات است. تا زمانی که افراد بر روی لینک‌های ارسالی کلیک می‌کنند ما همچنان شاهد اجرای این روش تبلیغات خواهیم بود. درست مانند زمانی که تراکت متداول‌ترین شیوه تبلیغاتی بود و به هر قیمتی حتی با وجود زشت ساختن چهره شهرها، کسب‌و‌کارها از این روش استفاده‌ می‌کردند و امروزه با اطلاع‌رسانی به عموم مردم در مورد آسیب‌هایی که به محیط زیست وارد می‌شود، این روش تبلیغات سننتی کمتر به کار گرفته می‌شود. البته با توجه به سودی که از ارسال این پیامک‌ها عاید اپراتورهای تلفن همراه می‌گردد حذف شدن این روش بعید به نظر می‌رسد اما با افزایش آگاهی می‌توان تا حدی از فشار این موج کم کرد و اعتراض‌ها را به حداقل رساند.