رقابت تبلیغاتی در جام جهانی ۲۰۱۸

فوتبال در همه جای دنیا جز ورزش‌های پرطرفدار محسوب می‌شود و با شروع جام جهانی و هر چهارسال یکبار تب این ورزش داغ‌تر می‌شود. تمرکز افکار عمومی این روزها بر روی مسابقات فوتبال متمرکز شده، شخصیت‌های مطرح سیاسی و اجتماعی در مسابقات تیم‌های محبوبشان حضور می‌یابند تا از نزدیک شاهد این رقابت‌ها باشند. همه این اتفاقات حاوی یک پیام مهم است و آن اینکه جامعه به دنبال حمایت از این ورزش است. بنابراین برندها نیز نباید از این فرصت غافل شوند، و لازم است در همسویی با افکار عمومی جامعه بر این موج سوار شوند. طبیعی است که در تبلیغات این‌روزها بیش از پیش بیننده و شنونده پیام‌هایی برای فوتبالیست‌ها باشیم.

محمد حسین انصاری فر مدیر مسول روزنامه پیروزی در گفتگو با “ام بی ای نیوز” برنقش افکار عمومی درجهت‌دهی بسیاری از رفتارها درحوزه های مختلف از جمله بخش ورزش تاکید کرده و افزود: “ازسال‌های دور در ایران ورزش فوتبال همیشه طرفداران خود را داشته و حتی نسبت به ورزش کشتی که ورزش اول کشور محسوب می شود، حسایت های بیشتری وجود دارد.” ما بارها شاهد موفقیت‌های تیم کشتی در مسابقات جهانی بوده‌ایم، اما رفتارهایی که حاکی از خوشحالی مردم در خیابان‌ها پس از یک برد در فوتبال است را پس از کسب مقام جهانی در کشتی، کمتر دیده‌ایم. درحال حاضر بر اساس آمارها، ایران بیشترین تعداد تماشاچیان فوتبال در کشور روسیه را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه گفت: این تمایل و علاقه‌ای که در بین مردم وجود داشته است دولت را بر آن داشته تا در جهت ارتقا سطح فوتبال کشور و برنامه‌ریزی در این بخش گام‌های سودمندی بردارد. اینکه در حال حاضر ایران به عنوان بهترین تیم آسیا به جام جهانی صعود کرده برهانی است بر این توجه دولت‌مردان به ورزش فوتبال که ریشه در مطالبات مردم ایران در این حوزه دارد.

به همین دلیل است که این روزها کمپین‌های تبلیغاتی در کشور ما رنگ و لعاب دیگری به خود گرفته اند به شکلی که بیشترین میزان تبلیغات در رسانه تلویزیون پیش از پخش مسابقات فوتبال و در بین دو نیمه صورت می‌گیرد و برندها برای دیده شدن در این دقایق حساس و طلایی با یکدیگر رقابت می‌کنند و حاضر به پرداخت هزینه‌های بسیار هنگفتی هستند.

بیلبوردها خواه حاوی تبلیغات فرهنگی و خواه تجاری، این روزها پر از پیامهایی است که به شکلی به مسابقات فوتبال مربوط است و البته فضای مجازی نیز به عنوان فضایی تاثیرگذار بر نسل جدید از این تبلیغات بی‌بهره نمانده است.
اینکه بسیاری از برندهای مواد غذایی، تنقلات و نوشیدنی‌ها پیش قدم می‌شوند و کمپین جام جهانی خود را در این روزها با تمام توان اجرا می‌کنند، بدین معنی است که آنها علایق و ترجیح مخاطبان را در نظر گرفته‌اند و با این جهت‌گیری که همسو با افکار عمومی است سعی می‌کنند پویایی خود را به مخاطبان اثبات کنند و بیشتر اثرگذار باشند. حتی بسیاری از کافی‌شاپ‌ها برای مشارکت در این جو روانی اقدام به اطلاع‌سانی برای نمایش مسابقات می‌کنند تا در آینده یادآور خاطرات و لحظه‌های خوبی باشند که مشتری‌ها در این کافه‌ها سپری کرده‌اند و جایگاه خود را در ذهن افراد اینگونه ثبت نمایند.

بنابراین، تبلیغات این‌روزها بیشتر با محوریت هیجانی مطرح می‌گردد تا در زمان و مکان مخاطبان را درگیر کند و تاثیرگذار باشد.