حضور برندها در نمایشگاه‌های بین‌المللی

برندهای بزرگ چگونه حضور خود در نمایشگاه‌ها را اطلاع‌رسانی می‌کنند؟

شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی برای برندها هزینه زیادی دارد اما با این وجو بخش جدانشدنی از فعالیت‌های آن‌ها است. طبیعی است با وجود هزینه‌های گزافی که شرکت در این نمایشگاه‌ها دارد دغدغه مدیران اعلام حضور برای مراجعه و جذب بیشتر مخاطبان باشد.

دیجیتال پی‌آر یا روابط عمومی دیجیتال نوعی تاکتیک جدید تبلیغات اینترنتی مبتنی بر سئو سایت است که این روزها توسط برند‌های برتر و استارت‌آپ‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رویکرد در ایران با نام رپورتاژ آگهی شناخته می‌شود و در بین متخصصان بازاریابی و سئو طرفداران بسیاری دارد .

بر اساس این رویکرد، برندها اخبار و گزارش‌های مرتبط با برند خود را آنطور که می‌خواهند می‌نویسند و در سایت‌های خبری و پربازدید منتشر می‌کنند تا ویژگی‌ها و مزایای برجسته محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل به مردم معرفی کنند .

همچنین با استفاده از دیجیتال پی‌آر،  از پربازدید‌ترین سایت‌های خبری لینک‌های با کیفیت بالا دریافت می‌کنند تا در رقابت جستجوی گوگل موفق باشند و به رتبه مطلوب دست یابند.

این روش اطلاع‌رسانی تبلیغاتی، در همه جای دنیا جزء موثر‌ترین روش‌های برندینگ است و مدیران خلاق برندهای بزرگ از تاثیرات منحصر به فرد آن به خوبی بهره می‌گیرند.

از آنجایی که رپورتاژآگهی بر برندسازی و بهبود رتبه سایت در جستجوی گوگل تاثیر زیادی دارد، راهکار مطلوب مدیران نیز به حساب می‌آید اما در چه بخش‌هایی؟ از نظر ما دیجیتال پی‌آر یا همان رپورتاژ آگهی در دو بخش بهترین گزینه برای اطلاع‌رسانی حضور برند‌ها در نمایشگاه است:

  1. دعوت از کاربران و مخاطبان سایت‌های خبری پربازدید به غرفه برند‌ها در نمایشگاه
  2. انتشار گزارشی از حضور برند‌ها در نمایشگاه‌های مختلف

مراحل اطلاع‌رسانی حضور در نمایشگاه از طریق دیجیتال پی‌آر

مرحله اول : با تهیه یک محتوای خبری از رویداد پیش‌رو و موضوع آن، مخاطبان را به بازدید از نمایشگاه دعوت کنید.

از آنجایی که این دعوت‌نامه قرار است در سایت‌های خبری منتشر شود بهتر است در مقدمه خبر، کمی درمورد برند خود و ویژگی‌های آن، تمایز با رقبا صحبت کنید، اینکه هدف شما از شرکت در این نمایشگاه چیست نیز می‌تواند به جذب بیشتر مخاطبان کمک کند. اعلام تخفیف‌ها و ترفیع‌های محصول یا خدمت شما ترغیب بسیار خوبی برای جذب مخاطبان به نمایشگاه است، بنابراین از صحبت در این مورد نیز غافل نشوید. اعلام زمان و شماره غرفه خود را فراموش نکنید!

اگر قبلا در نمایشگاه‌های دیگری حضور داشته‌اید، برای تقویت جایگاه خود در ذهن مشتری حتما یادآوری کنید مثلا : ” ما برای سومین سال متوالی در نمایشگاه … منتظر بازدید شما هستیم”.

مرحله دوم : مخاطبان شما چه کسانی هستند و به چه سایت‌هایی سر می‌زنند؟ سایت‌های مرتبط با کسب‌و‌کار خود را پیدا کرده و برای تبلیغات و انتشار دعوت‌نامه در آن‌ها از یک هفته پیش از شروع نمایشگاه، اقدام کنید. بهتر است در این بازه زمانی به مرور و با زمانبندی از پیش تعیین شده، رپورتاژ را در این سایت‌های خبری منتشر کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشد.

در محتوای رپورتاژ سه کلمه کلیدی مهم را به صفحه اول و صفحات داخلی وب سایت خود لینک دهید تا در نتایج گوگل رتبه بهتری پیدا کنید .

مرحله سوم : حتما در روز اول نمایشگاه یک گزارش خبری در مورد حضور خود در نمایشگاه تهیه و منتشر کنید .

مرحله چهارم : یک گزارش خبری کامل در مورد اتفاقاتی که در نمایشگاه رخ داده است تهیه کنید. چنانچه در این نمایشگاه از خدمت یا محصول خاصی رونمایی کرده‌اید، در این گزارش در مورد آن صحبت کنید . صحبت در مورد تخفیف‌هایی که ارائه می‌دهید را فراموش نکنید و در این گزارش به دلایل استقبال مخاطبان از بازدید غرفه خود صحبت کنید تا مخاطبان بیشتری جذب نمایید.

مرحله پنجم :پس از اتمام نمایشگاه دست از فعالیت نکشید و تا یک بازه زمانی ده روزه در سایت‌های خبری گزارش بنویسید و از حضور خود و بازدید مخاطبان بگویید.

توجه داشته باشید که رپورتاژ نویسی استانداردهای خاصی دارد؛ استانداردهای خبرنگاری، سئو، بازاریابی و تبلیغات. اگر از این استانداردها مطلع نیستید این بخش را به افراد و شرکت‌های حرفه‌ای بسپارید تا از بودجه تبلیغاتی خود بیشترین بازده را داشته باشید.