تغییر فونت ایرانسل

تغییر فونت : تحولی در هویت بصری ایرانسل

برند ایرانسل اخیرا اقدام به تغییر فونت خود و معرفی یک فونت جدید نموده است. ام‌بی‌ای نیوز در گزارشی با رضا بختیاری طراح فونت جدید ایرانسل گفتگویی در این مورد داشته است.

بختیاری فرد طراح فونت جدید ایرانسل در این گزارش بر اهمیت فونت و نوشتار به عنوان بخش مهمی که معرفی برند را به عهده دارد تاکید کرده و می‌گوید برندها از طریق نوشتار با مخاطب ارتباط برقار می‌کنند و جزئی از هویت بصری‌شان محسوب می‌شود و این فونت باید اختصاصی باشد، اگر برند دیگری از فونت شما استفاده کند جلوه خوبی ندارد.

به گفته او فونت موضوع مهمی است که برندهای ایرانی توجه خاصی به آن نمی‌کنند و اکثرا از یک فونت مشترک استفاده می‌کند که اغلب بدون در نظر گرفتن حوزه فعالیت‌شان است. شاید بتوان گفت فونت در هویت بصری چراغ خاموش عمل می‌کند و به مانند هوایی‌ست که دیده نشده اما نبودش فاجعه آور است.

بختیاری فرد در ادامه معرفی فونت جوان ایرانسل توضیح می‌هد که در بهمن ماه گذشته همزمان با بازطراحی و تغییر هویت بصری تغییر فونت نیز در دستور کار قرار می‌گیرد که البته می‌بایست به شکلی غیرمحسوس و تدریجی ارائه می‌شد. فونت قبلی ایرانسل که فونت یاقوت بود، ایرادهای مهمی داشت که مهم‌ترین آن ناهماهنگی با شخصیت ایرانسل بود. ایرانسل به عنوان یک برند جوان به فونتی با روحیه جوان‌تر نیاز داشت. همچنین یاقوت با داشتن تنها دوضخامت، برای استفاده در رسانه‌های محیطی مانند بیلبورد و رسانه‌های دیجیتال مانند وب‌سایت ها محدود‌کننده بود و به اندازه کافی جلب توجه نمی‌کرد، علاوه بر این، منحصر به برند ایرانسل نبود و هر برندی در هر حوزه دیگری از آن استفاده می‌کرد.

اما فونت جدید ایرانسل در شش وزن فونتی جوان و پر انرژی است که با توجه به شخصیت برند ایرانسل و مخاطبان این اپراتور طراحی شده است و فرم‌های کاراکترها بسیار ساده و آشناست. تناسبات این فونت طوری تعیین شده تا کاملا خوانا و باکیفیت و در عین حال مدرن و امروزی باشد. دندانه‌های بلند و واضح، چشم‌های بزرگ و فضای سفید سخاوتمندانه‌ی درون حروف و میان کلمه‌ها، خوانایی فونت را در هر شرایطی آسان می‌کند. با توجه به استفاده‌ی زیاد ایرانسل از اعداد و علائم، مانند ستاره، مربع و… و اهمیت آن‌ها، این کاراکترها با دقت و بازبینی‌های بسیار زیاد طراحی شد تا کاملا هم‌آهنگ با حروف باشند.

در طراحی فونت ایرانسل به کاربرد این فونت نیز توجه ویژه‌ای شده است، به‌نحوی که هم مناسب فضای چاپی و هم فضای دیجیتال باشد. هم در نوشته‌های بلند و طولانی مانند کاتالوگ و بروشور، وظیفه‌ی خود را درست انجام دهد و هم در تبلیغات محیطی، مانند بیلبوردها. حروف ترکیبی و حروف جایگزینِ طراحی شده برای این فونت، امکانات تایپوگرافیک زیادی را در اختیار طراح قرار می‌دهد تا طرح‌هایی زیبا، کاربردی و تاثیرگذار تولید کند.

به گفته بختیاری فرد ایرانسل از فونت جدیدش به تدریج بهره برداری می‌کند. در واقع وسعت فعالیت این برند آنقدر زیاد است که بکارگیری سراسری آن زمان زیادی می‌برد. انتظار می‌رد این تغییر فونت مخاطبان را متوجه این تغییر و لحن ویژه‌ی برند ایرانسل کند و ارتباط بهتری با مخاطب برقرار نماید. طراحی فونت پیچیده و زمان‌بر است و طراحان باید در روند اجرای آن صبور باشند اما نتیجه آن لذت‌بخش و اثرگذاری‌اش بلند مدت خواهد بود.