بهترین شعار بانکی در ایران

کدام بانک ایرانی بهترین شعار را دارد؟

دنیای تبلیغات در یک حرکت جالب برای نخستین بار تحلیل و ارزش‌گذاری کارشناسان مدعو را در مورد شعار بانک‌های ایران منتشر نمود. در این پژوهش، تمام کارشناسان کشور در حوزه طراحی شعار نظرات خود را راجع به شعار ۲۱ بانک در کشور اعلام کرده و به آن‌ها امتیاز دادند.

بر اساس این ارزش‌گذاری بانک سرمایه با شعار “بانک خوب سرمایه است” با اخذ سه امتیاز از چهار بهترین شعار در تاریخ فعالیت بانک‌های ایران شناخته شد و پس از آن بانک ملی با شعار “این بانک ملی است” با کسب دو امتیاز، و بانک آینده با شعار ” آینده روشن است” با ۱.۸۷۵ امتیاز به ترتیب مقام دوم و سوم را بدست آوردند.

بانک‌ها در طول فعالیت خود از شعارهای مختلفی استفاده کرده‌اند که در این پژوهش بهترین شعار هر بانک مورد بررسی قرار گرفته است (نه آخرین شعار). هر چند بسیاری از اساتید اعلام کردند که برای نقد شعارها و پاسخگویی نیاز به مطالعه هویت برند دارند، در مورد هویت برند و ویژگی‌های بانک‌ها اطلاعاتی به کارشناسان ارائه نشد تا هویت درک شده از سوی مخاطب نیز مورد بررسی قرار گیرد.

دنیای تبلیغات اعلام کرده که قصد دارد به زودی از این روش پژوهشی برای نقد بهترین لوگو، بیلبورد و غیره نیز استفاده کند. نظرات اساتید و کارشناسان در مورد تمام شعارها در دو بخش منتشر شده است.