چه قراردادی برای شما مناسب است؟

۱- پرداخت به ازای کلیک (Pay Per Click)

 در این حالت تبلیغ‌کنندگان تنها به ازای کلیک کاربران روی تبلیغات خود هزینه می‌پردازند و معمولاً از لحاظ بازگشت هزینه مطمئن‌تر به نظر می‌آید. از منظر تبلیغ‌کننده، که در اصل هزینه‌کننده است، این رویکرد پرداخت، هزینه به ازای کلیک خوانده می‌شود. اگر پرداخت هزینه در این روش مشروط به انجام کاری مانند پر کردن فرم ثبت‌نام، استفاده آزمایشی از محصول مورد نظر یا تکمیل فرم سفارش باشد آنرا هزینه به ازای سرنخ فروش (Cost Per Lead) می‌نامند.

 ۲- پرداخت به ازای هزار نمایش ((Pay Per Thousand impressions

 در این مورد تبلیغ‌کنندگان به ازای هزار بار نمایش تبلیغ خود، یک هزینه ثابت می‌پردازند. به طور معمول این هزینه به وب‌سایت ثالث یا موتور جستجویی که تبلیغ در آن قرار داده شده است پرداخته می‌شود. باید خاطرنشان کرد که این نوع سفارش تبلیغات دارای ریسک هدررفت سرمایه است چون ممکن است در این هزار بار نمایش، تعداد زیادی از کاربران روی تبلیغ کلیک نکنند. البته این نوع قرارداد زمانی مناسب است که محلی که تبلیغ در آن قرار داده شده است بازدید‌کنندگان زیادی دارد و این بازدیدکنندگان تمایل چندانی از خود به کلیک کردن روی تبلیغات نشان نمی‌دهند. (بروک، ۲۰۱۷)

 ۳- پرداخت به ازای عمل Pay Per Action))

 در این نوع همکاری، تبلیغ‌کننده به عاملان ثالثی که تبلیغ محصول و خدمات را بر عهده دارند تنها در صورتی هزینه پرداخت می‌کند که نمایش تبلیغ توسط ناشر منجر به خرید قطعی بشود. در این حالت نمایش تبلیغ یا حتی کلیک کاربر روی آن هیچ پرداختی در بر ندارد. لازم به ذکر است که میزان پرداخت در این حالت بسیار بالاتر از پرداخت کلیکی و پرداخت به ازای هزار نمایش است. این مدل گاهی با نام‌هایی دیگری مانند هزینه به ازای فروش و هزینه به ازای سفارش هم خوانده می‌شود .

۴- هزینه به ازای اشتغال زمانی کاربر ( Cost Per Engagement)

این حالت پرداخت، که تشابهاتی به پرداخت به ازای هزار نمایش دارد، به میزان زمانی که کاربر فعالانه درگیر یک تبلیغ می‌شود پرداخت می‌شود. به عنوان مثال میزان زمانی که کاربر صرف تماشای تبلیغات ویدئویی می‌کند در میزان پرداخت مؤثر است. اگر کاربر جعبه لینک تعبیه‌شده در وب‌سایت را باز کند به معنای اشتغال کاربر با تبلیغات است و به آن هزینه تعلق می‌گیرد. گاهی لازم است کاربر تبلیغ را باز کند و حداقل ۱۵ ثانیه صرف تماشا یا خواندن محتوای تبلیغ بکند تا پرداخت به نشردهنده آگهی صورت بگیرد (بروک، ۲۰۱۷؛ ساراتو، ۱۳۹۵؛ آیورسون، ۲۰۱۷).

۵- همکاری در فروش ( Affiliate Marketing)

این نوع از بازاریابی که با نام‌های بازاریابی پورسانتی، بازاریابی معرف و بازاریابی وابسته هم شناخته می‌شود، کاربرد وسیعی در بازاریابی دیجیتال دارد و به زبان ساده سه بازیگر اصلی دارد: ۱- فروشنده یا همان شرکت ارائه‌دهنده محصولات و خدمات، ۲- معرف که انتشار دهنده تبلیغ در وب‌سایت یا اپلیکیشن خود است و در نهایت ۳- کاربر یا بازدیدکننده تبلیغ. در بازاریابی پورسانتی، کاربر اینترنت، تبلیغ محصول و خدمات را در وب‌سایت تبلیغ‌کننده یا همان معرف ‌می‌بیند و از اینجا به بعد بسته به رفتار کاربر در قبال آن آگهی و قراردادی که بین فروشنده با وب‌سایت یا اپلیکیشن نشردهنده آگهی وجود دارد هزینه‌ای (پورسانتی) به مرجع نشردهنده آگهی تعلق می‌گیرد. نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای در اختیار فروشندگان قرار دارد که می‌توانند از طریق آنها میزان بازدید و خرید از طرف هر مرجع ناشر آگهی را زیر نظر داشته باشند و سیستم مدونی برای مدیریت معرف‌ها و پرداخت پورسانت‌ها وجود دارد (آدامز، ۲۰۱۷؛ مدیران‌ایران، ۱۳۹۶؛ آقاسیدحسینی، ۱۳۹۵). در زیر به انواع قراردادها و تفاهمات بین فروشندگان و ناشران آگهی‌ها می‌پردازیم.

 چرا تبلیغات دیجیتال؟

ظهور اینترنت راهگشای تحول عظیمی در فن‌های تبلیغات بوده است. تبلیغات در اینترنت نسبت به سایر انواع سنتی‌تر تبلیغات مزیت‌های زیادی دارد که در زیر به چند مورد شاخص آن می‌پردازیم:

۱- به‌صرفه بودن

اگر شرکت شما در اندازه‌های فیسبوک یا کوکاکولا نیست روش‌های سنتی تبلیغات می‌توانند برایتان بسیار پرهزینه باشند. تبلیغات تلویزیونی و رادیویی از لحاظ قیمت و مدت زمان پخش تبلیغ، قابل مقایسه با تبلیغات دیجیتال نیستند و هزینه‌ای هنگفت با زمان پخش کمتر روی دستتان می‌گذارند. تبلیغات رادیو و تلویزیونی برای چند بار محدود به مدت چند ثانیه برای مخاطبان به نمایش درمی‌آیند و تمام. درحالی‌که تبلیغات دیجیتال شبانه‌روز در معرض بازدید میلیون‌ها کاربر هستند. با همکاری‌های مشترک مثل تبادل رایگان لینک و بنر بین وب‌سایت‌ها و سایر بسترهای اینترنتی، مخاطبان جدیدی در معرض تبلیغ قرار می‌گیرند.  مشکل دیگر روش‌های سنتی تبلیغات این است که برای شما دسترسی بین‌المللی هم ایجاد نمی‌کنند، چیزی که تبلیغات دیجیتال برایتان به ارمغان می‌آورد.

۲- هدفمندی و دستیابی به مخاطب بهتر

هیچ رسانه‌ای مانند اینترنت توانایی طبقه‌بندی و هدف‌گیری مخاطبان مرتبط با یک تبلیغ خاص را ندارند. قرار دادن یک تبلیغ در وب‌سایتی خاص که مخاطبان مشخص دارد، می‌تواند به مشاهده صد درصد مرتبط تبلیغ بینجامد. یک تبلیغ بازی رایانه‌ای یا موبایلی در یک وب‌سایت مرتبط با بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند نتایج بسیار بهتری نسبت به همان تبلیغ در تلویزیون یا رادیو داشته باشد.

۳- قابلیت تعامل و بازخورد

این خاصیت تبلیغات دیجیتال در دوطرفه بودن مسیر ارتباطی یک تبلیغ، بازاریابان را قادر می‌سازد از نظرات کاربران مطلع شوند، اطلاعاتی که مدنظر دارند را در قالب پیمایش از کاربران جمع‌آوری کنند و با استفاده از این اطلاعات کمپین تبلیغاتی خود را بهبود ببخشند. در کنار این، اگر تبلیغات دیجیتال به شبکه‌های اجتماعی متصل بشوند یک ‌راه بسیار قدرتمند برای ارتباط و تبادل‌نظر باز می‌شود.

۴- انعطاف و کاهش زمان قرارداد

چیزی که تبلیغات دیجیتال را از سایر تبلیغات مجزا می‌کند قراردادهای کوتاه‌مدت و انعطاف‌پذیر آن نسبت به تبلیغات تلویزیونی و رادیویی است که به تبلیغ‌کنندگان امکان می‌دهد میزان بودجه و هزینه را تعیین کنند و در ضمن بتوانند محتوای تبلیغ را در هر زمانی که اراده کنند تغییر بدهند. چیزی که در انواع دیگر تبلیغات مانند تبلیغات تلویزیونی به یک رویا می‌ماند. اگر تبلیغی برای تلویزیون ساخته شده و پخش آن آغاز بشود، دیگر هر شناخت مشکل یا پیشنهاد جدید هر چقدر هم در بهبود تبلیغ مؤثر باشند قابل اعمال نیستند.

۵- گزارش عملکرد

با توجه به پیشرفت قابل‌ملاحظه نرم‌افزارهای تبلیغات دیجیتال، تبلیغ‌کنندگان هر زمان که اراده کنند می‌توانند عملکرد تبلیغ خود را از زوایای گوناگون بررسی کنند و علاوه بر آن گزارش‌های دقیق و مفصلی نیز در بازه‌های زمانی مشخص برای آن‌ها ارسال می‌شود که با استفاده از آن می‌توانند استراتژی‌های تبلیغاتی خود را تغییر بدهند و برای مخاطبان جدید هدف‌گیری مجدد بکنند.